.

Silaj Paketleme Makinesi

Tire Süt Kooperatifi olarak, hayvan beslenmesinde vazgeçilmez bir besin olan mısırın, ekimi ve silaj yapımı Kooperatifimiz bünyesinde bulunan ekip ve ekipmanlarla sağlanmaktadır. Maliyetleri düşürmeye yönelik yapılan bu faaliyetler ile piyasa değerinin altında hizmet verilmektedir. 

Tire Süt Kooperatifi olarak; üreticilerimizin pamuk, domates, karpuz vb. ürünlerde yaşadıkları 

sıkıntıları mısır silajı üretiminde de yaşamaması için T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının Makine Ekipman Alımlarına ilişkin projesinden %50 hibe ile Silaj Paketleme Makinesi alımı yapılmıştır. 

Çiftçilerimizin; mevcut kullanmış oldukları silajlık mısırlarını 40 Kg torbalar halinde paketleyerek hayvanlarının daha kaliteli ve sağlıklı kaba yem tüketimlerini sağlamayı hedefleyen Kooperatifimiz; ayrıca, bölgemizde ihtiyaç fazlası olarak üretilen silajlık mısırların tarlada çürümesini önlemeyi hedeflemiştir. 

Bu proje ile çiftçimizin üretmiş olduğu fazlalık mısırı kendi bünyesinde alarak paketleyecek olan Kooperatifimiz, yapmış olduğu paketleri yurtiçi ve yurtdışında pazarlayarak üreticilerimizin ürünlerinin değer yapmasını ve kazanç elde etmelerini sağlayacaktır. 

Böylelikle, bölgemizde üretimi yapılan silajlık mısır heba olmaktan kurtulacaktır.